Stackpole Electronics Inc. CB15JB6R20
CB15JB6R20 picture photo
Mfg. Part Number
CB15JB6R20
Brief Description
RES 6.2 OHM 15W 5% CERAMIC WW
Datasheet Download
CB15JB6R20.pdf
Availability of CB15JB6R20
QUANTITY
CB15JB6R20 Order Process
Ship out your order
Specifications of CB15JB6R20
Internal Part NumberEIS-CB15JB6R20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.2
Tolerance±5%
Power (Watts)15W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.512" Square x 1.890" L (13.00mm x 48.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB15JB6R20
Related LinksCB15J, CB15JB6R20 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CB15JB6R20 Details Description
Related parts for CB15JB6R20
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 18SOIC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 8A 48V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SENS PROX M18 14MM DC2W-NO UNSHD datasheet.pdf
IC ADC AUDIO STER 24BIT 28VSOP datasheet.pdf
RES 3 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 70.656MHZ 6-CLCC datasheet.pdf