Cornell Dubilier Electronics CD19FD432GO3F
CD19FD432GO3F picture photo
Mfg. Part Number
CD19FD432GO3F
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 4300PF 2% 500V RADIAL
Datasheet Download
CD19FD432GO3F.pdf
Availability of CD19FD432GO3F
QUANTITY
CD19FD432GO3F Order Process
Ship out your order
Specifications of CD19FD432GO3F
Internal Part NumberEIS-CD19FD432GO3F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesCD19
PackagingBulk
Capacitance4300pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.343" (8.70mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.689" L x 0.331" W (17.50mm x 8.40mm)
Height - Seated (Max)0.571" (14.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD19FD432GO3F
Related LinksCD19FD, CD19FD432GO3F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CD19FD432GO3F Details Description
Related parts for CD19FD432GO3F
TEST POINT PC COMPACT .063"D YLW datasheet.pdf
IC ADC 8BIT HS SERIAL I/O 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 715K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 70A 150VAC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS R/A 5MM datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG WHT SHLD 1000' datasheet.pdf
RES SMD 20.5K OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONN PANEL DRAIN CAP datasheet.pdf
CONN LINE DRAIN CRIMP 1POS datasheet.pdf