Comchip Technology CDBA120-G
CDBA120-G picture photo
Mfg. Part Number
CDBA120-G
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 20V 1A DO214AC
Datasheet Download
CDBA120-G.pdf
Availability of CDBA120-G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CDBA120-G Order Process
Ship out your order
Specifications of CDBA120-G
Internal Part NumberEIS-CDBA120-G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFlat Chip Diodes
PCN Obsolescence/ EOLSMA/SMB/SMC Series 05/Jan/2015
PCN OtherPart Conversion NRND 05/Jan/2015
Standard Package5,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)20V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If500mV @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr500µA @ 20V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDBA120-G
Related LinksCDBA, CDBA120-G Datasheet, Comchip Technology Distributor
CDBA120-G Details Description
Related parts for CDBA120-G
RES SMD 2.1 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 43.2 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 2.1K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 0.5% 1/2W 2512 datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 143 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIBER RL,BLACK,40MM RAD,6.35MM S datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
FUSE 20A 1200V AC 660VDC INDUSTR datasheet.pdf
10UF 50V 6.3X17.5 125C AXI datasheet.pdf
8200UF 420V 90X146MM 85C 2000H datasheet.pdf