Vishay/Vitramon CDR03BX333BMZPAT
CDR03BX333BMZPAT picture photo
Mfg. Part Number
CDR03BX333BMZPAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.033UF 100V 20% BX 1808
Datasheet Download
CDR03BX333BMZPAT.pdf
Availability of CDR03BX333BMZPAT
QUANTITY
CDR03BX333BMZPAT Order Process
Ship out your order
Specifications of CDR03BX333BMZPAT
Internal Part NumberEIS-CDR03BX333BMZPAT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR03
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.033µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientBX
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.080" (2.03mm)
Lead Spacing-
FeaturesMilitary
Failure RateP (0.1%)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDR03BX333BMZPAT
Related LinksCDR03BX3, CDR03BX333BMZPAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
CDR03BX333BMZPAT Details Description
Related parts for CDR03BX333BMZPAT
IC ADC 12BIT PARALL 24-TSSOP T/R datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 1INPUT SC706 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V -9V 2W datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 20PPM 3.2X5 datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" SNGL ST datasheet.pdf
CONN SMART CARD PUSHMATIC datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 43PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf