Sumida Corporation CDRH38D16RLDNP-6R8MC
CDRH38D16RLDNP-6R8MC picture photo
Mfg. Part Number
CDRH38D16RLDNP-6R8MC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 1.75A 75 MOHM
Datasheet Download
CDRH38D16RLDNP-6R8MC.pdf
Availability of CDRH38D16RLDNP-6R8MC
QUANTITY
CDRH38D16RLDNP-6R8MC Order Process
Ship out your order
Specifications of CDRH38D16RLDNP-6R8MC
Internal Part NumberEIS-CDRH38D16RLDNP-6R8MC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCDRH38D16R/LD
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance6.8µH
Tolerance±20%
Current Rating1.75A
Current - Saturation560mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)75 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.161" L x 0.150" W (4.10mm x 3.80mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CDRH38D16RLDNP-6R8MC
Related LinksCDRH38D16R, CDRH38D16RLDNP-6R8MC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CDRH38D16RLDNP-6R8MC Details Description
Related parts for CDRH38D16RLDNP-6R8MC
JUMPER-H1501TR/A3048B/X 5" datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
TERM BLOCK 12POS 35DEG .200 T/H datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20UNF 4-20MA datasheet.pdf
RES SMD 86.6 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 221 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 1POS STR datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9.2VC SMAJ datasheet.pdf
IC PWR MGMT I.MX6 56QFN datasheet.pdf
HDR 8POS RA 2MM datasheet.pdf