TDK Corporation CGJ5H4C0G2H152J115AA
CGJ5H4C0G2H152J115AA picture photo
Mfg. Part Number
CGJ5H4C0G2H152J115AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1500PF 500V C0G 1206
Datasheet Download
CGJ5H4C0G2H152J115AA.pdf
Availability of CGJ5H4C0G2H152J115AA
QUANTITY
CGJ5H4C0G2H152J115AA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGJ5H4C0G2H152J115AA
Internal Part NumberEIS-CGJ5H4C0G2H152J115AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGJ Series High Reliability
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGJ Series
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsHigh Reliability
RatingsCOTS
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGJ5H4C0G2H152J115AA
Related LinksCGJ5H4C0G2, CGJ5H4C0G2H152J115AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGJ5H4C0G2H152J115AA Details Description
Related parts for CGJ5H4C0G2H152J115AA
CONN EDGECARD 120POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 90MA 7 OHM SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
RES 2.32M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HDR 50POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
HOLESAW VARIABLE PITCH datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER 600V 23DIP datasheet.pdf