Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL05A105KO5NNNC
CL05A105KO5NNNC picture photo
Mfg. Part Number
CL05A105KO5NNNC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 16V X5R 0402
Datasheet Download
CL05A105KO5NNNC.pdf
Availability of CL05A105KO5NNNC
QUANTITY
CL05A105KO5NNNC Order Process
Ship out your order
Specifications of CL05A105KO5NNNC
Internal Part NumberEIS-CL05A105KO5NNNC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Cap MLCC Family
RoHS InformationMaterial Declaration MLCC
Featured ProductMulti-Layer Ceramic Capacitors
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL05A105KO5NNNC
Related LinksCL05A10, CL05A105KO5NNNC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL05A105KO5NNNC Details Description
Related parts for CL05A105KO5NNNC
RES SMD 73.2 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC 4.375V NO PBR 10% TO92-3 datasheet.pdf
IC OFF-LINE CONVERTER 60V IPAK datasheet.pdf
CAP FILM 4UF 250VAC RADIAL datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
381 TB SPRING PLUG F/NUT datasheet.pdf
350 TB SPR CLA 180D THR datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf