Vishay/Beyschlag CMA02040X4701GB300
CMA02040X4701GB300 picture photo
Mfg. Part Number
CMA02040X4701GB300
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 4.7K OHM 2% 0.4W 0204
Datasheet Download
CMA02040X4701GB300.pdf
Availability of CMA02040X4701GB300
QUANTITY
CMA02040X4701GB300 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMA02040X4701GB300
Internal Part NumberEIS-CMA02040X4701GB300
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCMA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.4W
CompositionCarbon Film
FeaturesPulse Withstanding
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseMELF, 0204
Supplier Device Package0204
Size / Dimension0.055" Dia x 0.142" L (1.40mm x 3.60mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMA02040X4701GB300
Related LinksCMA02040X, CMA02040X4701GB300 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
CMA02040X4701GB300 Details Description
Related parts for CMA02040X4701GB300
PPTMT GRIPPER REPLACE KIT ACC datasheet.pdf
CAP CER 150PF 2KV NP0 1808 datasheet.pdf
SENSOR 15PSIS M20 4-20 MA datasheet.pdf
TRANS TR NPN TO-92 datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
SWITCH STRGHT LVR SPDT 5A SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
LARGE BASIC SW COMPONENT PART datasheet.pdf
RES SMD 280 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 15V 2711 datasheet.pdf