Vishay/Beyschlag CMA02040X8209GB300
CMA02040X8209GB300 picture photo
Mfg. Part Number
CMA02040X8209GB300
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 82 OHM 2% 0.4W 0204
Datasheet Download
CMA02040X8209GB300.pdf
Availability of CMA02040X8209GB300
QUANTITY
CMA02040X8209GB300 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMA02040X8209GB300
Internal Part NumberEIS-CMA02040X8209GB300
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCMA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82
Tolerance±2%
Power (Watts)0.4W
CompositionCarbon Film
FeaturesPulse Withstanding
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseMELF, 0204
Supplier Device Package0204
Size / Dimension0.055" Dia x 0.142" L (1.40mm x 3.60mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMA02040X8209GB300
Related LinksCMA02040X, CMA02040X8209GB300 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
CMA02040X8209GB300 Details Description
Related parts for CMA02040X8209GB300
SURGE SUPP 66V BIDIR 3-SL datasheet.pdf
CAP FILM 1.8UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 2POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount Wire Wrap datasheet.pdf
IC ADC 18BIT 500KSPS 16-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 6.2 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf