Vishay/Dale CMF5590K900FKRE
CMF5590K900FKRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF5590K900FKRE
Brief Description
RES 90.9K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5590K900FKRE.pdf
Availability of CMF5590K900FKRE
QUANTITY
CMF5590K900FKRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5590K900FKRE
Internal Part NumberEIS-CMF5590K900FKRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)90.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5590K900FKRE
Related LinksCMF5590, CMF5590K900FKRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5590K900FKRE Details Description
Related parts for CMF5590K900FKRE
CAP FILM 10000PF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 110V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER STR DL 16PS GOLD SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf