Bourns Inc. CR0805-FX-16R9ELF
CR0805-FX-16R9ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-16R9ELF
Brief Description
RES SMD 16.9 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-16R9ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-16R9ELF
QUANTITY
CR0805-FX-16R9ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-16R9ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-16R9ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-16R9ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-16R9ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-16R9ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-16R9ELF
VARISTOR 162V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
CONN RING TONGUE 6AWG #5/16 datasheet.pdf
MOUNT PAD datasheet.pdf
RES SMD 2.55 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf
CABLE 10COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2SMD datasheet.pdf
PNL MNT 220V GREEN 3MM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 15A datasheet.pdf