Bourns Inc. CR1206-FX-30R1ELF
CR1206-FX-30R1ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-30R1ELF
Brief Description
RES SMD 30.1 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-30R1ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-30R1ELF
QUANTITY
CR1206-FX-30R1ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-30R1ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-30R1ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-30R1ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-30R1ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-30R1ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-30R1ELF
FUSE GLASS 250MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 49.9K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 5.08MM datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp 25PC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
EMC NUT M12 datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V LVPECL HIGH 20PPM datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
RES SMD 60 OHM 0.05% 1/5W 1506 datasheet.pdf
CONN HDR 20POS datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 240PO datasheet.pdf
SR BTS 2 ASY 300V 60A SS SCREW datasheet.pdf