Sumida Corporation CR43-1R8MC
CR43-1R8MC picture photo
Mfg. Part Number
CR43-1R8MC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.8UH 1.95A 63.7 MOHM
Datasheet Download
CR43-1R8MC.pdf
Availability of CR43-1R8MC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CR43-1R8MC Order Process
Ship out your order
Specifications of CR43-1R8MC
Internal Part NumberEIS-CR43-1R8MC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCR43
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance1.8µH
Tolerance±20%
Current Rating1.95A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)63.7 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant77.8MHz
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.189" L x 0.169" W (4.80mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR43-1R8MC
Related LinksCR43-, CR43-1R8MC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CR43-1R8MC Details Description
Related parts for CR43-1R8MC
RACK CARD GUIDE "H"TYPE 5.0" datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 50V 1A SMB datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANSISTOR 8SMD datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
IC GATE DVR LO-SIDE DL 5A 8SOIC datasheet.pdf