Vishay/Dale CRCW04026R81FKTD
CRCW04026R81FKTD picture photo
Mfg. Part Number
CRCW04026R81FKTD
Brief Description
RES SMD 6.81 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CRCW04026R81FKTD.pdf
Availability of CRCW04026R81FKTD
QUANTITY
CRCW04026R81FKTD Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW04026R81FKTD
Internal Part NumberEIS-CRCW04026R81FKTD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.81
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW04026R81FKTD
Related LinksCRCW0402, CRCW04026R81FKTD Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW04026R81FKTD Details Description
Related parts for CRCW04026R81FKTD
PANEL INTERNAL 11.5" X 11.5" datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFK22A/AE22/AFH22T datasheet.pdf
TVS DIODE 50VWM 88VC SMD datasheet.pdf
RES 11.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.22 OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
RES 95.384K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
IC OFFLINE CTRLR PWM CM 8VSSOP datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 250MA SOD123 datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS STRGHT SKT datasheet.pdf