Vishay/Dale CRCW0603162RFKTB
CRCW0603162RFKTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0603162RFKTB
Brief Description
RES SMD 162 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW0603162RFKTB.pdf
Availability of CRCW0603162RFKTB
QUANTITY
CRCW0603162RFKTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0603162RFKTB
Internal Part NumberEIS-CRCW0603162RFKTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)162
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0603162RFKTB
Related LinksCRCW0603, CRCW0603162RFKTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0603162RFKTB Details Description
Related parts for CRCW0603162RFKTB
RES 18 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PRESS DIFF 10" H2O 4SIP datasheet.pdf
TRANS PNP 55V 3A TO-220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
DIN-POWER D 20 INSERT 55MM METAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
2MM RIBBON CABLE SOCKET 16 POS datasheet.pdf
CONTACT PIN 18-14AWG datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 15V 10% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 180MA 300 MOHM datasheet.pdf
EVAL INTERNET OF THINGS WIRELESS datasheet.pdf
32-Channel, 3 V/5 V, Single-Supply, 14-Bit, Voltage Output DAC IC datasheet.pdf