Vishay/Dale CRCW06031K20JNEAHP
CRCW06031K20JNEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW06031K20JNEAHP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.2K OHM 5% 1/4W 0603
Datasheet Download
CRCW06031K20JNEAHP.pdf
Availability of CRCW06031K20JNEAHP
QUANTITY
CRCW06031K20JNEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW06031K20JNEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW06031K20JNEAHP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW06031K20JNEAHP
Related LinksCRCW06031, CRCW06031K20JNEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW06031K20JNEAHP Details Description
Related parts for CRCW06031K20JNEAHP
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 24V datasheet.pdf
RES SMD 267 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CARDEDGE 50POS DL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS 22AWG MTA-100 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 180MA 2.8 OHM datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 20MA SC70-8 datasheet.pdf
EVALUATION MOD FOR TPS61054-350 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 14KV R42 DISK datasheet.pdf
RES 3.92K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
20+20 DIL SMT PLGT/R 1000PCS datasheet.pdf
CAP FILM 0.0062UF 5% 400VDC AXIA datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 20% 275VAC RADIAL datasheet.pdf