Vishay/Dale CRCW06032R67FNTA
CRCW06032R67FNTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW06032R67FNTA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.67 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW06032R67FNTA.pdf
Availability of CRCW06032R67FNTA
QUANTITY
CRCW06032R67FNTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW06032R67FNTA
Internal Part NumberEIS-CRCW06032R67FNTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.67
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW06032R67FNTA
Related LinksCRCW0603, CRCW06032R67FNTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW06032R67FNTA Details Description
Related parts for CRCW06032R67FNTA
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 47.5K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.024UF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 6.19 OHM 1% 30W datasheet.pdf
KIT DEV BLE datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1.54A 131 MOHM datasheet.pdf
BNC PLUG TO BNC PLUG 1855A 12" datasheet.pdf
SWITCH SELECT SPST-NC 10A 120V datasheet.pdf