Vishay/Dale CRCW0603499KFKTA
CRCW0603499KFKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0603499KFKTA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 499K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW0603499KFKTA.pdf
Availability of CRCW0603499KFKTA
QUANTITY
CRCW0603499KFKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0603499KFKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW0603499KFKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0603499KFKTA
Related LinksCRCW0603, CRCW0603499KFKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0603499KFKTA Details Description
Related parts for CRCW0603499KFKTA
GDT 500V 20KA datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
RES 301 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 192KB FLASH 64VQFN datasheet.pdf
XLAMP CXA1816 LED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125" datasheet.pdf
350 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
RES 221 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf