Vishay/Dale CRCW060368R0FKEAHP
CRCW060368R0FKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW060368R0FKEAHP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 68 OHM 1% 1/4W 0603
Datasheet Download
CRCW060368R0FKEAHP.pdf
Availability of CRCW060368R0FKEAHP
QUANTITY
CRCW060368R0FKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW060368R0FKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW060368R0FKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW060368R0FKEAHP
Related LinksCRCW06036, CRCW060368R0FKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW060368R0FKEAHP Details Description
Related parts for CRCW060368R0FKEAHP
CONN RCPT .100" 7POS TIN PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
VARISTOR 150V 1.75KA DISC 7MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
15 SIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 2W SMBG datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC OSC VCXO 176.8382MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP POLYMER 1000UF 20% 4V T/H datasheet.pdf