Vishay/Dale CRCW0805124RFKTB
CRCW0805124RFKTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0805124RFKTB
Brief Description
RES SMD 124 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW0805124RFKTB.pdf
Availability of CRCW0805124RFKTB
QUANTITY
CRCW0805124RFKTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0805124RFKTB
Internal Part NumberEIS-CRCW0805124RFKTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)124
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0805124RFKTB
Related LinksCRCW0805, CRCW0805124RFKTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0805124RFKTB Details Description
Related parts for CRCW0805124RFKTB
IC HEX INVERTER W/OD 14-SOIC datasheet.pdf
IDC CABLE - HKR16H/AE16G/HKR16H datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 5% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
CBL 21POS 0.5MM JMPR TYPE A 7" datasheet.pdf
BKWY HEADER 30 SAU 50POS datasheet.pdf
RES 294K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 252 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
MARKER FOR TERMINAL BLOCKS datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
FLEXLITE CABLE STRANDED datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf