Vishay/Dale CRCW080520R0DKEAP
CRCW080520R0DKEAP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW080520R0DKEAP
Brief Description
RES SMD 20 OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW080520R0DKEAP.pdf
Availability of CRCW080520R0DKEAP
QUANTITY
CRCW080520R0DKEAP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW080520R0DKEAP
Internal Part NumberEIS-CRCW080520R0DKEAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-P
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW080520R0DKEAP
Related LinksCRCW0805, CRCW080520R0DKEAP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW080520R0DKEAP Details Description
Related parts for CRCW080520R0DKEAP
CONN HEADER 2MM DUAL SMD 16POS datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP FILM 3300PF 20% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.90PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 26.7K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 49POS 0.200 T/H TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125" datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 48TQFP datasheet.pdf
100UF 63V 10X12MM 105C 3000H datasheet.pdf