Vishay/Dale CRCW0805240KJNEAHP
CRCW0805240KJNEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0805240KJNEAHP
Brief Description
RES SMD 240K OHM 5% 1/3W 0805
Datasheet Download
CRCW0805240KJNEAHP.pdf
Availability of CRCW0805240KJNEAHP
QUANTITY
CRCW0805240KJNEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0805240KJNEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW0805240KJNEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)240k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0805240KJNEAHP
Related LinksCRCW08052, CRCW0805240KJNEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0805240KJNEAHP Details Description
Related parts for CRCW0805240KJNEAHP
IC PREDRIVER IGBT IGNITION 8SOIC datasheet.pdf
BOARD PC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
3M 4905 VHB 1/2" X 4" - 5/PACK datasheet.pdf
IC SOC CORTEX-A9 KINTEX7 676FBGA datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 60V 0.25A UMT6 datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 323MA 1.9 OHM SMD datasheet.pdf