Vishay/Dale CRCW0805270KFKEB
CRCW0805270KFKEB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0805270KFKEB
Brief Description
RES SMD 270K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW0805270KFKEB.pdf
Availability of CRCW0805270KFKEB
QUANTITY
CRCW0805270KFKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0805270KFKEB
Internal Part NumberEIS-CRCW0805270KFKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)270k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0805270KFKEB
Related LinksCRCW0805, CRCW0805270KFKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0805270KFKEB Details Description
Related parts for CRCW0805270KFKEB
IC 32K OTP ZIRC 40-DIP datasheet.pdf
RES SMD 1.5KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HDR 8POS DUAL R/A TIN SMD datasheet.pdf
ATTACH TAPE ACRYLIC 7/8"X10YD datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 2SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 5V IN 12V OUT datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
D4SL-N4HFG-D4N datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 700MA 220 MOHM datasheet.pdf