Vishay/Dale CRCW080528K0FKEAHP
CRCW080528K0FKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW080528K0FKEAHP
Brief Description
RES SMD 28K OHM 1% 1/3W 0805
Datasheet Download
CRCW080528K0FKEAHP.pdf
Availability of CRCW080528K0FKEAHP
QUANTITY
CRCW080528K0FKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW080528K0FKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW080528K0FKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW080528K0FKEAHP
Related LinksCRCW08052, CRCW080528K0FKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW080528K0FKEAHP Details Description
Related parts for CRCW080528K0FKEAHP
CAP THIN FILM 2.8PF 25V 0603 datasheet.pdf
CAP CER 27PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 2.2 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
C/A 2.0MM RISER XG AQUA LC-SC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 24pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 2A 48V datasheet.pdf
CONN SOCKET MINI UMNL 22-26AWG datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRGHT datasheet.pdf