Vishay/Dale CRCW08053R16FKEAHP
CRCW08053R16FKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08053R16FKEAHP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.16 OHM 1% 1/3W 0805
Datasheet Download
CRCW08053R16FKEAHP.pdf
Availability of CRCW08053R16FKEAHP
QUANTITY
CRCW08053R16FKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08053R16FKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW08053R16FKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.16
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08053R16FKEAHP
Related LinksCRCW08053, CRCW08053R16FKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08053R16FKEAHP Details Description
Related parts for CRCW08053R16FKEAHP
RELAY SSR 120VAC 3A ZC 4-SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 3/8-24 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 8VSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 187K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 203 TYP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125" datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.5V datasheet.pdf
CTV 128C 128#22D PIN RECP datasheet.pdf
15UF 150V 9.5X24 85C AXI datasheet.pdf