Vishay/Dale CRCW08058R87FKEAHP
CRCW08058R87FKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08058R87FKEAHP
Brief Description
RES SMD 8.87 OHM 1% 1/3W 0805
Datasheet Download
CRCW08058R87FKEAHP.pdf
Availability of CRCW08058R87FKEAHP
QUANTITY
CRCW08058R87FKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08058R87FKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW08058R87FKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.87
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08058R87FKEAHP
Related LinksCRCW08058, CRCW08058R87FKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08058R87FKEAHP Details Description
Related parts for CRCW08058R87FKEAHP
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
KIT DTMF TRANSCEIVER datasheet.pdf
IC FPGA 177 I/O 256FBGA datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 8A 125V datasheet.pdf
CABLE STR 3POS FEMALE/MALE 2M datasheet.pdf
POT 100K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf
DIODE ZENER 17V 2W DO204AL datasheet.pdf