Vishay/Dale CRCW120617R8FKTB
CRCW120617R8FKTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW120617R8FKTB
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 17.8 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW120617R8FKTB.pdf
Availability of CRCW120617R8FKTB
QUANTITY
CRCW120617R8FKTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW120617R8FKTB
Internal Part NumberEIS-CRCW120617R8FKTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)17.8
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW120617R8FKTB
Related LinksCRCW1206, CRCW120617R8FKTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW120617R8FKTB Details Description
Related parts for CRCW120617R8FKTB
MEMORY CARD FLASH 768MB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC DGTL AUD LIPSYNC DELAY 16VQFN datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 1256MAPBGA datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 16V 10% 2824 datasheet.pdf
IC GAS GAUGE W/IMP TRACK 20TSSOP datasheet.pdf
CONN HDR 4POS 2MM T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
WP-PA HF-SL 28 5 BK datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 5% 310VAC AXIAL datasheet.pdf