Vishay/Dale CRCW12063K65FKTA
CRCW12063K65FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12063K65FKTA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.65K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW12063K65FKTA.pdf
Availability of CRCW12063K65FKTA
QUANTITY
CRCW12063K65FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12063K65FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW12063K65FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.65k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12063K65FKTA
Related LinksCRCW1206, CRCW12063K65FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12063K65FKTA Details Description
Related parts for CRCW12063K65FKTA
RES 0.2 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 150V 0606 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
OSC XO 4.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 4.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
G9S-501 DC24 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
RES SMD 19.8K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf