Vishay/Dale CRCW12065R11FKELHP
CRCW12065R11FKELHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12065R11FKELHP
Brief Description
RES SMD 5.11 OHM 1% 1/2W 1206
Datasheet Download
CRCW12065R11FKELHP.pdf
Availability of CRCW12065R11FKELHP
QUANTITY
CRCW12065R11FKELHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12065R11FKELHP
Internal Part NumberEIS-CRCW12065R11FKELHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.11
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12065R11FKELHP
Related LinksCRCW12065, CRCW12065R11FKELHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12065R11FKELHP Details Description
Related parts for CRCW12065R11FKELHP
IC OFFLINE SWIT OVP UVLO 8SMD datasheet.pdf
CONN LEAD ASSY 16AWG SGL-END 24" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4.7MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 4A I2PAK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRAIGHT PIN datasheet.pdf
NE1S V3 SOFTWARE 1 LIC UPGRADE datasheet.pdf
RES 6.49K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf