Vishay/Dale CRCW12068K45FKTA
CRCW12068K45FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12068K45FKTA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 8.45K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW12068K45FKTA.pdf
Availability of CRCW12068K45FKTA
QUANTITY
CRCW12068K45FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12068K45FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW12068K45FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.45k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12068K45FKTA
Related LinksCRCW1206, CRCW12068K45FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12068K45FKTA Details Description
Related parts for CRCW12068K45FKTA
FIXED IND 22UH 2A 110 MOHM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK ADH LABEL 10POS 1-10 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 42.2K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK VERT 10POS TIN datasheet.pdf
2 PCS LED SOCKET BRIDGELUX LS datasheet.pdf
CONN HEADER 70POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
MOD TXRX 15XXNM 45CH DWDM SFP datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 10% 800V RADIAL datasheet.pdf
1 MHz to 10 GHz, 55 dB Log Detector/Controller IC datasheet.pdf