Vishay/Dale CRCW12108K06FKTA
CRCW12108K06FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12108K06FKTA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 8.06K OHM 1% 1/2W 1210
Datasheet Download
CRCW12108K06FKTA.pdf
Availability of CRCW12108K06FKTA
QUANTITY
CRCW12108K06FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12108K06FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW12108K06FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.06k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12108K06FKTA
Related LinksCRCW1210, CRCW12108K06FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12108K06FKTA Details Description
Related parts for CRCW12108K06FKTA
FIXED IND 4.7UH 17A 4.6 MOHM SMD datasheet.pdf
IC TIME OF DAY SMART V 18SOIC datasheet.pdf
DIODE PIN ATTENUATOR SGL SOT-23 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
OSC XO 11.0592MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 93.1 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS INLINE SKT datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA, Stacked 2.0 8 Position Panel Mount, Through Hole datasheet.pdf
CAP FILM 0.82UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf