Vishay/Dale CRCW201056K2FKEFHP
CRCW201056K2FKEFHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW201056K2FKEFHP
Brief Description
RES SMD 56.2K OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
CRCW201056K2FKEFHP.pdf
Availability of CRCW201056K2FKEFHP
QUANTITY
CRCW201056K2FKEFHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW201056K2FKEFHP
Internal Part NumberEIS-CRCW201056K2FKEFHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010 (5025 Metric)
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW201056K2FKEFHP
Related LinksCRCW20105, CRCW201056K2FKEFHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW201056K2FKEFHP Details Description
Related parts for CRCW201056K2FKEFHP
JUMPER-H1501TR/A2015G/X 8" datasheet.pdf
SENSOR 15PSIA MV DUAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
TOOL HAND FOR CHANGEABLE DIE SET datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 128POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf
508 TB WIRE PROTECTOR datasheet.pdf
508 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
CR BRKR MAG-HYDR 3A 480VAC/80VDC datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf