Vishay/Dale CRCW251210K5FKTG
CRCW251210K5FKTG picture photo
Mfg. Part Number
CRCW251210K5FKTG
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10.5K OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
CRCW251210K5FKTG.pdf
Availability of CRCW251210K5FKTG
QUANTITY
CRCW251210K5FKTG Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW251210K5FKTG
Internal Part NumberEIS-CRCW251210K5FKTG
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6332 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW251210K5FKTG
Related LinksCRCW2512, CRCW251210K5FKTG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW251210K5FKTG Details Description
Related parts for CRCW251210K5FKTG
IC REG MULT CONFIG INV ADJ TO220 datasheet.pdf
TRANS NPN PREBIAS/PNP SOT666 datasheet.pdf
IC FIFO SUPERSYNCII 15NS 80-TQFP datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 39 OHM 6SIP datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLAN 200POS GOLD datasheet.pdf
W101H 100W SOLDER BATH 230V datasheet.pdf
HI RESOLUTION PC CLEANING BRUSH datasheet.pdf
CONN HDR 55POS 0.100 SMD R/A datasheet.pdf
CAP CER 24PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
HHL DIE ANVIL TRANSFTAP 19290005 datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 400V RADIAL datasheet.pdf