Vishay/Dale CRCW251210K5FKTG
CRCW251210K5FKTG picture photo
Mfg. Part Number
CRCW251210K5FKTG
Brief Description
RES SMD 10.5K OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
CRCW251210K5FKTG.pdf
Availability of CRCW251210K5FKTG
QUANTITY
CRCW251210K5FKTG Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW251210K5FKTG
Internal Part NumberEIS-CRCW251210K5FKTG
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6332 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW251210K5FKTG
Related LinksCRCW2512, CRCW251210K5FKTG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW251210K5FKTG Details Description
Related parts for CRCW251210K5FKTG
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Discrete Wire datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
TV 13C 13#22D PIN J/N RECP datasheet.pdf
26500 26#20 6#12 P BY RECP LC datasheet.pdf
GT 5C 5#16S PIN PLUG datasheet.pdf
CAP 47 UF 20% 10 V datasheet.pdf