Bourns Inc. CRT0805-BY-1300ELF
CRT0805-BY-1300ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRT0805-BY-1300ELF
Brief Description
RES SMD 130 OHM 0.1% 1/10W 0805
Datasheet Download
CRT0805-BY-1300ELF.pdf
Availability of CRT0805-BY-1300ELF
QUANTITY
CRT0805-BY-1300ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT0805-BY-1300ELF
Internal Part NumberEIS-CRT0805-BY-1300ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)130
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT0805-BY-1300ELF
Related LinksCRT0805-B, CRT0805-BY-1300ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRT0805-BY-1300ELF Details Description
Related parts for CRT0805-BY-1300ELF
CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND datasheet.pdf
DIODE MODULE 44.8KV 2.7A datasheet.pdf
RES 89.8K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 7SKT SLD CUP datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator 30mA Backlight 24-TQFN (3x4) datasheet.pdf
Connector Receptacle 52 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 20W datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 180PF 300V NP0 1111 datasheet.pdf
CAP CER 15PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf