Cypress Semiconductor CY7C025E-55AXC
CY7C025E-55AXC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C025E-55AXC
Datasheet Download
CY7C025E-55AXC.pdf
Availability of CY7C025E-55AXC
QUANTITY
CY7C025E-55AXC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C025E-55AXC
Internal Part NumberEIS-CY7C025E-55AXC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 10/Jun/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Memory Size128K (8K x 16)
Speed55ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C025E-55AXC
Related LinksCY7C025, CY7C025E-55AXC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C025E-55AXC Details Description
Related parts for CY7C025E-55AXC
CONN HEADER .100 DUAL R/A 58POS datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 3A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
IC 2-4 LINE DECODER 8-DSBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 162 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 108POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM T412 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT PIN datasheet.pdf