Cypress Semiconductor CY7C1320KV18-333BZC
CY7C1320KV18-333BZC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1320KV18-333BZC
Brief Description
IC SRAM 18MBIT 333MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1320KV18-333BZC.pdf
Availability of CY7C1320KV18-333BZC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1320KV18-333BZC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1320KV18-333BZC
Internal Part NumberEIS-CY7C1320KV18-333BZC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 13/Dec/2013
PCN Assembly/OriginQualification of Die Attach Film 13/Dec/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package136
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, DDR II
Memory Size18M (512K x 36)
Speed333MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1320KV18-333BZC
Related LinksCY7C1320K, CY7C1320KV18-333BZC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1320KV18-333BZC Details Description
Related parts for CY7C1320KV18-333BZC
RES 5.6M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HOUSING 10POS 2MM datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.2V 0.6A SYNC 10MLF datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 1.8 OHM 5% 1/5W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 4.64KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 30.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf