Cypress Semiconductor CY7C25652KV18-550BZXC
CY7C25652KV18-550BZXC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C25652KV18-550BZXC
Brief Description
IC SRAM 72MBIT 550MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C25652KV18-550BZXC.pdf
Availability of CY7C25652KV18-550BZXC
QUANTITY
CY7C25652KV18-550BZXC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C25652KV18-550BZXC
Internal Part NumberEIS-CY7C25652KV18-550BZXC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification of Die Attach Film 13/Dec/2013
Assembly Site Add 08/Oct/2015
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
Standard Package136
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II+
Memory Size72M (2M x 36)
Speed550MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C25652KV18-550BZXC
Related LinksCY7C25652K, CY7C25652KV18-550BZXC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C25652KV18-550BZXC Details Description
Related parts for CY7C25652KV18-550BZXC
RES SMD 294K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC 1PLL CLOCK GENERATOR 16-TSSOP datasheet.pdf
VARISTOR 212V 800A DISC 5MM datasheet.pdf
CONN TERM BLK FEED THRU ORG 6MM datasheet.pdf
CONN MALE TERM 14-18AWG datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
COM6L-BLE ADAPTER CARD datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 0.4MM 15POS datasheet.pdf