| Internal Part Number | EIS-CYF0018V33L-133BGXI | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | Qualification Assembly Site 13/Dec/2013 | |
| Standard Package | 84 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Logic - FIFOs Memory | |
| Series | - | |
| Packaging | Tray | |
| Memory Size | 18M (512K x 36) | |
| Function | Synchronous | |
| Data Rate | 133MHz | |
| Access Time | 10ns | |
| Voltage - Supply | 3 V ~ 3.6 V | |
| Current - Supply (Max) | - | |
| Bus Directional | Uni-Directional | |
| Expansion Type | Width | |
| Programmable Flags Support | Yes | |
| Retransmit Capability | Yes | |
| FWFT Support | No | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |