Vishay/BCcomponents D203Z43Z5UK6TJ5R
D203Z43Z5UK6TJ5R picture photo
Mfg. Part Number
D203Z43Z5UK6TJ5R
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.02UF 200V Z5U RADIAL
Datasheet Download
D203Z43Z5UK6TJ5R.pdf
Availability of D203Z43Z5UK6TJ5R
QUANTITY
D203Z43Z5UK6TJ5R Order Process
Ship out your order
Specifications of D203Z43Z5UK6TJ5R
Internal Part NumberEIS-D203Z43Z5UK6TJ5R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.02µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.433" Dia (11.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D203Z43Z5UK6TJ5R
Related LinksD203Z43Z, D203Z43Z5UK6TJ5R Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
D203Z43Z5UK6TJ5R Details Description
Related parts for D203Z43Z5UK6TJ5R
RES SMD 0.5 OHM 1% 3W 6927 datasheet.pdf
RES SMD 0.698 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
FIXED IND 20NH 200MA SMD datasheet.pdf
IC DGTL CABLE SIL TUNER 48HVQFN datasheet.pdf
RES SMD 3.49K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
2-PORT USB 2.0 HUB CTRLR 24VQFN datasheet.pdf
CONN SEQUENTIAL BOX datasheet.pdf
PAC-RX3I-SD25-V4-1M datasheet.pdf
IC OSC VCXO 693.483MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP CER 390PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS STRGHT SKT datasheet.pdf