Amphenol Aerospace Operations D38999/20SJ61PN
D38999/20SJ61PN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20SJ61PN
Brief Description
CONN RCPT 61POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20SJ61PN.pdf
Availability of D38999/20SJ61PN
QUANTITY
D38999/20SJ61PN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20SJ61PN
Internal Part NumberEIS-D38999/20SJ61PN
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MILJ
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20SJ61PN
Related LinksD38999/, D38999/20SJ61PN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20SJ61PN Details Description
Related parts for D38999/20SJ61PN
VARISTOR 35.1V 100A 3225 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 80mA (Switch) Signage 6-DFN (2x2) datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4A 32V datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS 22AWG MTA-100 datasheet.pdf
TVS DIODE 7.37VWM 13.8VC DO204AC datasheet.pdf
RES 32.4 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 20DIP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CMOS 80 MHz, Triple 8-Bit Video DAC IC datasheet.pdf