Amphenol Aerospace Operations D38999/24JG16BN
D38999/24JG16BN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24JG16BN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 16POS JAM NUT SCKT
Datasheet Download
D38999/24JG16BN.pdf
Availability of D38999/24JG16BN
QUANTITY
D38999/24JG16BN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24JG16BN
Internal Part NumberEIS-D38999/24JG16BN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24JG16BN
Related LinksD38999/, D38999/24JG16BN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24JG16BN Details Description
Related parts for D38999/24JG16BN
CONN SOCKET IDC 60POS TIN datasheet.pdf
IC REG LDO 8V 0.5A TO220AB datasheet.pdf
CAP 1800F 20% 2.5V CHASSIS MOUNT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
LED ES RECT ARRAY WHITE datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf