TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WB98PA-LC
D38999/24WB98PA-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WB98PA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN
Datasheet Download
D38999/24WB98PA-LC.pdf
Availability of D38999/24WB98PA-LC
QUANTITY
D38999/24WB98PA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WB98PA-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/24WB98PA-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions6
Shell Size - Insert11-98
Shell Size, MILB
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationA
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WB98PA-LC
Related LinksD38999/24, D38999/24WB98PA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WB98PA-LC Details Description
Related parts for D38999/24WB98PA-LC
RES SMD 120 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC HS DIFF COMPARATOR 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC COMP SNGL R-R INPUT SC70-5 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 12pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 1HV+40LV PIN datasheet.pdf
IC OSC VCXO 644.5313MHZ 6CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER DUAL 24V 4A datasheet.pdf