TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FG11HD
D38999/26FG11HD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FG11HD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 11POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26FG11HD.pdf
Availability of D38999/26FG11HD
QUANTITY
D38999/26FG11HD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FG11HD
Internal Part NumberEIS-D38999/26FG11HD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MILG
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FG11HD
Related LinksD38999/, D38999/26FG11HD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FG11HD Details Description
Related parts for D38999/26FG11HD
IC OPAMP GP 1.5MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC DGTL POT 256POS 10K 24SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM VM 14DIP datasheet.pdf
IC MPU MIPS-I 180MHZ 208QFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 4.99 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301 4-6" BLACK datasheet.pdf
IC RCVR AM/FM/HD AUTO 40-QFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 14-42V 1.19A datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 1A DO214AC datasheet.pdf