Amphenol Aerospace Operations D38999/26FG39PN
D38999/26FG39PN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FG39PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 39POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26FG39PN.pdf
Availability of D38999/26FG39PN
QUANTITY
D38999/26FG39PN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FG39PN
Internal Part NumberEIS-D38999/26FG39PN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FG39PN
Related LinksD38999/, D38999/26FG39PN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26FG39PN Details Description
Related parts for D38999/26FG39PN
CONN HDR BRKWAY 24POS DUAL 30AU datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
Connector Receptacle 36 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC .75-5.0 VDC 6A OUTPUT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 26POS STRGHT PINS datasheet.pdf
BOARD EVAL LM3445 110V datasheet.pdf
SWITCH CONTACT BLOCK SNAP SPDT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RACK AND PANEL CONNECTOR datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 5W T18 datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf