TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FJ24AC
D38999/26FJ24AC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FJ24AC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 24POS PIN
Datasheet Download
D38999/26FJ24AC.pdf
Availability of D38999/26FJ24AC
QUANTITY
D38999/26FJ24AC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FJ24AC
Internal Part NumberEIS-D38999/26FJ24AC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size12 (12), 16 (12)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FJ24AC
Related LinksD38999/, D38999/26FJ24AC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FJ24AC Details Description
Related parts for D38999/26FJ24AC
TRANS NPN 60V 2A TO-126 datasheet.pdf
LED 2X2 3MM HI DENSITY ORN PCMNT datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 50 OHM 100W 1% TO247 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 110 OHM 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
NEXT GEN DRV260X LRA/ERM DRIVER datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS CABLE SKT datasheet.pdf