Amphenol Aerospace Operations D38999/26WG39SA
D38999/26WG39SA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WG39SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 39POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/26WG39SA.pdf
Availability of D38999/26WG39SA
QUANTITY
D38999/26WG39SA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WG39SA
Internal Part NumberEIS-D38999/26WG39SA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C