FFF D50S90C6PX00LF
D50S90C6PX00LF picture photo
Mfg. Part Number
D50S90C6PX00LF
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Press-Fit
Datasheet Download
D50S90C6PX00LF.pdf
Availability of D50S90C6PX00LF
QUANTITY
D50S90C6PX00LF Order Process
Ship out your order
Specifications of D50S90C6PX00LF
Internal Part NumberEIS-D50S90C6PX00LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationD-Sub Design 06/Aug/2014
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesDelta D
Packaging-
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions50
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
TerminationPress-Fit
Features-
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating300V
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D50S90C6PX00LF
Related LinksD50S90C, D50S90C6PX00LF Datasheet, FFF Distributor
D50S90C6PX00LF Details Description
Related parts for D50S90C6PX00LF
SENSOR TEMP RATIOMETRIC TO92-3 datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 5% 3.5W J LEAD datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK 5MM 6POS PCB datasheet.pdf
PEN MARKING BROAD TIP WHITE datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 25V 20% RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 750K OHM 0404 datasheet.pdf
XBEE PRO ZNET 2.5 SER2 10MW PCB datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf