Vishay/Dale D55342E07B523BRWS
D55342E07B523BRWS picture photo
Mfg. Part Number
D55342E07B523BRWS
Brief Description
RES SMD 523K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342E07B523BRWS.pdf
Availability of D55342E07B523BRWS
QUANTITY
D55342E07B523BRWS Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342E07B523BRWS
Internal Part NumberEIS-D55342E07B523BRWS
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)523k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342E07B523BRWS
Related LinksD55342E0, D55342E07B523BRWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342E07B523BRWS Details Description
Related parts for D55342E07B523BRWS
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
IC DIFF RECEIVR QUAD HS 16-TSSOP datasheet.pdf
SUBMINIATURE BASIC SWITCH datasheet.pdf
IC SRAM 128KBIT 15NS 64TQFP datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 5A 27 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 4V RADIAL datasheet.pdf
CAP ARRAY 0.033UF 25V X7R 0612 datasheet.pdf
CAP ALUM 27UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
SPLICER/REDUCER ALUM DUAL RATE 2 datasheet.pdf
06 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf