FFF DBML25P500
DBML25P500 picture photo
Mfg. Part Number
DBML25P500
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
DBML25P500.pdf
Availability of DBML25P500
QUANTITY
DBML25P500 Order Process
Ship out your order
Specifications of DBML25P500
Internal Part NumberEIS-DBML25P500
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesDM HE501
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (M3)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Cadmium Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DBML25P500
Related LinksDBML2, DBML25P500 Datasheet, FFF Distributor
DBML25P500 Details Description
Related parts for DBML25P500
Crystal 24.5760MHz 10ppm 10pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
IC OMNI DETECTION 5.5V SSOP-5 datasheet.pdf
RES 162K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
6250 FELCOM-COMPONENTS 10A datasheet.pdf
IC AED SMARTPOWER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf